Diyetisyen Ücretleri

DİYETİSYEN ÜCRETLERİ

Diyetisyen ücretleri, alınan danışmanlığa ve verilen hizmete göre her diyetisyenin kendine uygun belirlemelerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden belirlenen ücretler üzerinden diyet tanımını sadece zayıflama olarak yapmak doğru değildir. Beslenme, bunun yanında büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması ve daha rahat bir yaşam sürdürülmesi için gerekli besinlerin vücut tarafından kullanılmasına verilen genel addır. Aslında beslenme için, bilimsel araştırmalarla desteklenmiş,fiziksel bilimlerle bağlantılı bir bilim dalı da diyebiliriz.

Zaten insan doğru ve yeterli beslendiğinde sağlık açısından sorun yaşamaz. Bunun karşılığından, yetersiz veya dengesiz beslenme birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bu durum düşünüldüğünde doğru beslenmenin önemi çok daha net bir şekilde anlaşılır. Her ne kadar diyet lafı geçince akla sadece kilo verme gelse de doğru beslenme ve diyet her zaman birbiriyle sıkı sıkıya bağlı kavramlardır. Bu yüzden diyeti, kilo verme ya da almanın yanında dengeli beslenme olarak tanımlayabiliriz. Bu yüzden diyetisyenleri aynı zamanda doğru beslenme uzmanı olarak görmeliyiz. Bu uzmanlar da diyetisyen ücretlerini verdikleri bu hizmetlere ve geçmiş tecrübelerine göre şekillendirebiliyor.

diyetisyen-ucretleri

DİYETİSYENLER NE İŞ YAPAR?

Diyetisyenler, insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi adına danışmanlık hizmeti veren kişilerdir. Sadece kilo verme değil, kilo alma ve sağlıklı beslenme anlamında diyetisyen, kişinin vücut yapısına göre bir program hazırlar ve kişiyi sağlıklı yaşam konusunda eğiterek bilinçlendirir ve teşvik eder. Yaptıkları bu iş karşılığında diyetisyen ücretleri ortaya çıkar. İnsanlar, seçimini yaparak tercih ettikleri diyetisyenlerden danışmanlık alırlar.

Diyetisyenler ayrıca, kişilerin yemek tercihlerini ve sağlıklı kalma anlamında belirlediği ihtiyaçlara göre yeme planları geliştirir. Bunun yanı sıra, yemek düzenlerindeki etkileri görerek, gerektiği durumlarda plan değişikliğine gider. Vücudun yeni programa adapte olmasını inceler ve sağlıklı bi ilerleme durumunda aynı planla yoluna devam eder. Farklı etkiler görüldüğünde ise vücut sağlığından ödün vermeyecek şekilde programda değişiklikler yapar. Tabi ki bu programları belirlemek değil, danışanıyla işbirliği içinde sağlıklı beslenmeyi sağlamak diyetisyeni başarıya götürür.

Zaten bu bilgiler ışığında diyetisyen ücretleri belirlenir. Diyetisyenler, sağlıklı yaşamın beslenme kısmını oluşturur. İnsanları spora yürüyüşe yönlendirir ancak nasıl hareketler yapması gerektiği hakkında bilgi veremez. Ancak danışan spor yapıyorsa, ona göre bir beslenme programı yazar. Bu yüzden danışandan gelen bilgileri de eksiksiz alması gerekir. Diyetisyenin en önemli görevleri, doğru bir plan hazırlamak ve bu planı takip etmektir. Bu planlar sayesinde başarılı olması onu güvenilir bir isim yapacaktır.

DİYETİSYENLERİN NİTELİKLERİ NELERDİR?

Diyetisyenler, diyetisyenlik ücretlerini belirlemeden önce niteliklerini, yaptıkları işin kalitesini mutlaka göz önünde bulundurarak bir fiyat belirlemelidir. Bu yüzden iyi bir diyetisyenin niteliklerini sıralamak gerekirse, en başta iyi bir dinleyici olmalıdır. Aldığı geri bildirimlere göre problem çözme yeteneği gelişmiş bir kişi olmalıdır. Kaliteli iş çıkarması gereken biri olarak danışanları ile sağlıklı iletişim kurabilmelidir.

Danışanlarının fiziki durumlarını, bu konuda yapılmış bilimsel çalışmaları bilerek ve yorumlayarak programını yazmalıdır. Empati kurarak, karşısındaki kişiyi anlayabilmeli aynı zamanda psikoloij olarak da yanında olmalıdır. Konuşulanlar karşısında mantıklı düşünebilen kişi diyetisyenler olmalıdır. Çünkü gelen kişi sağlığını korumak isteyen kişi karşısındaki danışanıdır. Şifayı bulacak kişi de kendisi olacağı için diyetisyenin söylediği her söz danışan için dikkate alınacak değerdedir. Bu yüzden yol diyetisyenler, yol gösteren kişiler olduğu için dikkatli ve sabırlı davranmalıdır. Yaptıkları iş ve gösterilen başarıya göre diyetisyenlik ücretleri belirlenir.

Paket programlar ve ücretler hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.