Spor ve Beslenme

Spor ve Beslenme

Spor yaparken kalp atım hızının artması, kasların daha yoğun güçle kasılması, kalbin vücuda kanı daha hızlı pompalaması ve akciğerlerin olduğundan daha hızlı çalışması sonucu vücudun enerjiye olan ihtiyacı artmaktadır. Bu enerji karbonhidrat, protein ve yağlardan karşılanır.

Diyabet ve Beslenme

Diyabet ve Beslenme

Diyabet; Şeker hastalığında kan şekerinin hızlı yükselip hızlı düşmesidir.

Zayıflık ve Beslenme

Zayıflık ve Beslenme

Zayıflık besin tüketimindeki yetersizlikten kaynaklanıyorsa vitamin ve mineral eksikliğine bağlı bağışıklık sisteminde hasar, sık enfeksiyon geçirme, geç iyileşme gözlenir.

Obezite ve Beslenme

Obezite ve Beslenme

Obezite; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul edilmiştir. Son araştırmalarda kanserle yakın ilgisi olduğu da belirlenmiştir. Obezite diyeti temelinde sağlıklı ve dengeli beslenme vardır.

Hazımsızlık ve Beslenme

Hazımsızlık ve Beslenme

Yemeklerden sonra midede dolgunluk, basınç hissine hazımsılık denilir. Hazımsızlık yaşayan bir bireyde; bulantı, ağrı, karın bölgesinde hassasiyet, gerginlik ve şişkinlik görülebilir. Nedeni kişiye bağlı veya bir hastalığa bağlı olarak değişir.

Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme

Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme

Kalp damar hastalıklarından korunmanın temeli yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudun yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve gıda öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve gerekmektedir.

Peptik Ülser ve Beslenme

Peptik Ülser ve Beslenme

Peptik ülser gastrointestinal kanalda asit ve pepsin içeren mide salgısı ile temas edebilen herhangi bir yerde mukozadan başlayan, sınırları belli doku kaybı ile karakterize akut veya kronik bir yaradır.

Dumping Sendromu ve Beslenme

Dumping Sendromu ve Beslenme

Dumping Sendromu; Pilorun fonksiyonu bozulduğu için besinler birden, hızlı bir şekilde barsağın bir bölümü olan jejenuma geçer.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp